O petiţie pentru interzicerea mineritului cu cianuri pe teritoriul Uniunii Europene a fost lansată de curând şi adresată preşedintelui Comisiei Europene, José Manuel Barroso şi comisarului european pentru Mediu, Janez Potočnik.
Petiţia cuprinde o prezentare a propunerii de proiect minier pentru Roşia Montană şi argumentarea motivelor pentru care acest proiect este nociv pentru România şi, totodată, şi pentru Europa; de asemenea, prezentarea vorbeşte despre legea specială pentru Roşia Montană iniţiată chiar de membri ai actualului Executiv al României şi solicită chiar investigarea utilizării unor fonduri europene de către România (mai exact, de către Ministerul Mediului), care au fost acordate ca finanţare printr-un contract PHARE în cadrul general al cerinţelor unei directive europene, aplicabile propunerii de proiect minier pentru aur şi argint de la Roşia Montană.
„În scrisoarea anexată veţi găsi un rezumat privind modul în care prevederile acestui proiect de lege urmăresc să îl „ajute” pe titularul proiectului minier de la Roşia Montană să se conformeze cu o serie de Directive UE. Prevederile sunt discriminatorii; ele se aplică doar titularului proiectului de la Roşia Montană şi nu au la bază proceduri general aplicabile adoptate de autorităţile din România în demersul lor de a transpune integral legislaţia Europeană. Prin adoptarea acestor prevederi, autorităţile române ar încălca obligaţiile asumate prin Directivele Europene. Dat fiind că rolul Comisiei este de a se asigura că întreaga legislaţie UE relevantă este aplicată, sper că veţi considera că acest proiect de lege impune luarea de măsuri şi aştept cu interes să citesc reacţia dvs.”.
„În iunie 2010 aţi decis să nu acţionaţi în legătură cu votul covârşitor al Parlamentului European (PE) pentru interzicerea mineritului cu cianuri în Europa afirmând următoarele: (…) Comisia consideră că o interzicere generală a cianurii în activităţile miniere nu se justifică din punct de vedere al protecţiei mediului şi a sănătăţii. Legislaţia existentă în special cu privire la managementul deşeurilor din minerit include cerinţe precise şi stricte care asigură un grad de siguranţă corespunzător al instalaţiilor pentru deşeuri miniere. (…) O interzicere generală a utilizării cianurilor ar presupune închiderea minelor existente care funcţionează în siguranţă. Acest lucru ar avea un impact negativ asupra locurilor de muncă fără a aduce o valoare adăugată pentru mediu şi sănătate. (…) În plus, Comisia consideră că prioritatea ar trebui să fie aplicarea deplină a Directivei de către Statele Membre. În calitate de custode al Tratatului, Comisia intenţionează să ia toate măsurile necesare care sunt de competenţa sa pentru a asigura aplicarea deplină şi corectă a Directivei în practică”.
„Cu toate acestea, rezoluţia adoptată în PE se referea la minele noi, nu la cele existente. Între timp, nici una din minele comparabile, de ex. în Finlanda, se pare că nu respectă directiva cadru pentru apă, noua directivă privind substanţele prioritare şi directiva privind deşeurile miniere. Iar proiectul propus la Roşia Montană este încă mult mai în urmă. Deşi exemplele din Finlanda au probleme cu arsenic, uraniu şi alte substanţe radioactive, metale grele, cianură, scurgeri de deşeuri şi produse toxice de descompunere, acestea funcţionează in regim normal şi operatorii fac lobby pentru legi mai permisive. În lumina acestor realităţi îngrijorătoare, sper că veţi reconsidera rezoluţia PE şi veţi interzice cianurile în minerit până când statele membre pot asigura aplicarea completă şi corectă a directivelor care asigură siguranţa mediului şi sănătăţii”, se mai arată în textul petiţiei, care poate fi citit integral, cu tot cu anexă, aici.
Petiţia a fost deja semnată de peste 1.100 de persoane şi are nevoie de cât mai multe semnături (textul ei este atât în limba română, cât şi în engleză şi franceză). Dacă doriţi să semnaţi această petiţie, o puteţi face aici.
Sursa şi foto: Roşia Montană
