Nathalie Kosciusko-Morizet, candidată la primăria Parisului, a venit cu o propunere de reamenajare a spaţiului urban, devenită între timp virală. Împreună cu doi arhitecţi, Morizet a conceput un plan de reconversie a unora dintre staţiile de metrou abandonate din Paris, în spaţii active, unde locuitorii să poată beneficia de activităţi variate într-un context neobişnuit. Printre propunerile de reconversie, se numără staţii-piscină, staţii-grădini şi staţii-club de noapte.

“Acest proiect e menit să readucă la viaţă staţiile-fantomă şi să le dea noi funcţionalităţi. Să înoţi într-o staţie de metrou pare un vis nebunesc, dar ar putea deveni realitate,” arată candidata într-o declaraţie. Kosciusko-Morizet a lucrat timp de doi ani la Ministerul Transporturilor, timp în care a descoperit potenţialul acestor spaţii abandonate, “anonime şi în acelaşi timp familiare.” Sistemul de transport subteran al Parisului este al şaselea cel mai amplu din lume, însumând peste 200 de kilometri de şine şi având un total de 1.5 miliarde de beneficiari anual. Unsprezece staţii pariziene sunt însă nefolosite, unele fiind închise în timpul celui de-al Doilea Război Mondial sau nefiind date în folosinţă. Iniţiativa femeii şi-a găsit însă şi contestatari, printre care un reprezentat RATP (regia de transport public a Parisului, deţinută de stat), care susţine că o asemenea reconversie ar fi extrem de costisitoare şi de complicată. Rămâne de văzut dacă Kosciusko-Morizet va fi aleasă în fruntea administraţiei pariziene, însă ideea ei rămâne originală şi poate fi împrumutată ca sursă de inspiraţie pentru spaţii abandonate ale oraşelor.
Propuneri de reamenajare a staţiilor de metrou abandonate:





Staţiile de metrou abandonate, aşa cum arată în prezent:



Sursa: Smithsonian Mag
FOTO Un oraş abandonat, însufleţit prin artă stradală
Lupta pentru salvarea unui oraş-fantomă de la a fi ras de pe hartă