În cea de-a șasea duminică de proteste pentru salvarea Roșiei Montane, românii de peste tot au ieșit din nou în stradă pentru a opri legea care permite exproprierea localnicilor de către compania canadiană care ar porni exploatarea aurului cu cianuri la Roșia Montană. De la Șinca Nouă, la Bruxelles, românii s-au solidarizat cu roșienii și au protestat față de politicienii complici la distrugerea localității istorice.
În București, mii de oameni au ieșit, pentru a șasea săptămână consecutiv, în semn de protest față de clasa politică. Ei au mărșăluit pe străzile orașului, după care au scandat pentru Roșia Montană și împotriva politicienilor în Piața Universității. Mai jos, puteți urmări un video-reportaj de la marșul de ieri din Capitală, realizat de Veioza Arte.
Și în Șinca Nouă, din județul Brașov, localnicii au ieșit din case în semn de solidaritate cu roșienii. Locuitorii satului ecologic și european – titulaturi primite în urma câștigării unui concurs organizat de Comisia Europeană în 2005 – au afișat mesaje precum „Opriţi jefuirea ţării”, „Iubim natura, nu cianura” sau „Aurul este al nostru şi al urmaşilor urmaşilor noştri” şi s-au făcut auziți cu ajutorul tălăngilor sau fluierelor, potrivit Newsbv.ro.
Foto: Newsbv.ro
În Bruxelles, aproximativ 100 de persoane au protestat în fața ambasadei României în Belgia, din solidaritate și indignare față de proiectul de lege care ar permite companiei Roșia Montană Gold Corporation să expoateze aurului folosind cianuri.
Și la Praga, oamenii s-au solidarizat cu protestatarii din România, ieșind pentru a șasea săptămână în stradă pentru Roșia Montană. Foto: Sebastian Florian
La Toronto, protestatarii au folosit arta în spațiul public pentru a atrage atenția asupra controversatului proiect de la Roșia Montană. Aceștia au construit un ”munte” din cutii de carton care purtau mesaje protestatare împotriva exploatării. Foto: Canada Save Roșia
Și la Paris, oamenii au continuat să protesteze, învățând de la mic, la mare, că nu corporația face legislația. Foto: Claudiu Simedru
2 comentarii
” POLITICUL ,,,,,O T R A V A S T E ,,,,,,DEMOCRATIOA !”
Pingback: Comunitatea din Şinca Nouă continuă să ia atitudine. “Mediul rural contează!” | Protopopiatele Ortodoxe Făgăraş I şi II